با حمایت شرکت برق منطقه ای سمنان و توسط دو تن از کارکنان این شرکت و دانشگاه سمنان انجام شد :

ساخت دستگاه حذف اشباع ترانسفورماتور جریان به روش جبرانسازی و مغناطیس زدایی

 مهندس سعید صنعتی از کارکنان شرکت برق منطقه ای سمنان و دانشجوی دکتری رشته برق قدرت به اتفاق دکتر یوسف علینژاد برمی عضو هیات علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان ، موفق به ساخت دستگاه حذف اشباع ترانسفورماتور جریان به روش جبرانسازی و مغناطیس زدایی شدند .

مهندس صنعتی با تشریح عملکرد دستگاه فوق ، گفت : ترانسفورماتور جریان یکی از ترانسفورماتورهای اندازه‌گیری گران قیمت در صنعت برق است که وظیفه اندازه‌گیری جریان در سیستم های با ولتاژ فشار قوی را در ایستگاه های برق، نیروگاه ها و خطوط انتقال بر عهده دارد. ممکن است برخی شرایط مثل عبور جریان اتصال کوتاه با دامنه بالا یا نامتعادلی جریان یا کلیدزنی در شرایط نامناسب در شبکه قدرت اتفاق بیفتد که بر اثر آن ترانسفورماتور جریان اشباع مغناطیسی شود. بروز اشباع می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی از جمله وقوع خطا در حفاظت واحد، خطا درعملکرد فانکشن هایی مثل باز بست یا اختلال در ذخیره اطلاعات در ثبات‌ها شود. 

وی افزود : برای جلوگیری از این مشکلات در این اختراع روشی ارایه شده است که مانع وقوع اشباع در ترانسفورماتور جریان می شود. به منظور بررسی کارایی این اختراع، دستگاه حذف اشباع بر مبنای روش پیشنهادی طراحی و ساخته شده است و نتایج حاصل از شبیه سازی و ستاپ آزمایشگاهی مورد تحلیل قرار گرفته است که موید ادعای جلوگیری از وقوع اشباع می باشد.

مهندس صنعتی با اشاره به مزایای این دستگاه ، بیان داشت : با استفاده از این دستگاه، نیاز به تعویض ترانسفورماتورهای جریان در بسیاری از موارد از بین می رود. بنابراین با توجه به قیمت بالای ترانسفورماتورهای جریان، صرفه جویی مالی زیادی را در بر خواهد داشت.

گفتنی است این اختراع نتیجه کار تحقیقاتی مشترک 3 ساله دانشگاه سمنان و شرکت برق منطقه ای سمنان می باشد که توسط آقایان دکتر یوسف علینژاد برمی عضو هیات علمی دانشکده برق و کامپیوتر و سعید صنعتی دانشجوی دکتری رشته برق قدرت دانشگاه سمنان و شرکت برق منطقه ای سمنان و دانشگاه سمنان مشترکاً به ثبت رسیده است.

 
 
تاریخ:
1399/06/19
تعداد بازدید:
47
منبع: